Harjumaa tänavused kaunimad kodud on selgunud

Harjumaa tänavused kaunimad kodud on selgunud

Harjumaa tänavused kaunimad kodud on selgunud

Maikuu viimasel nädalal vaatas Harjumaa kauni kodu hindamiskomisjon üle konkursile „Eesti kaunis kodu 2018” esitatud nominendid. Tänavune konkurss toimus esmakordselt Harjumaa Omavalitsuste Liidu eestvedamisel.

Komisjon hindas objekte kolmes kategoorias: eramud ja korterelamud tiheasustusalal, maakodud ning ühiskondlikud hooned või ettevõtted. Tavapäraselt oli tihedaim konkurents eramute kategoorias, kus hinnati terviklikku üldmuljet, kodu välisilme ja keskkonnaga kokku sobivat haljastust, omanäolisust ning heakorda. Traditsiooniliselt pälvivad erinevate kategooriate parimad Eesti Vabariigi presidendi tunnustuse. Maakondliku konkursi parimaid tunnustab Harjumaa Omavalitsuste Liit sügisel toimuval tänuüritusel.

Kauneimaks eramuks tunnistati üksmeelselt perekond Koore kodu Muraste külas Harku vallas.  Võitnud kodu tõusis teiste seast esile mitmete tugevate külgede poolest. Krundil oli õhku ja avarust ning naaberkruntide kõrghaljastust ja loodust oli oskuslikult seotud krundi taimestikuga, et üldmulje jääks veelgi harmoonilisem. Kogu koosluse mõtteline jätk oli aiaga piirnev heakorrastatud metsaalune. Esile tuleb tõsta ka hästi koosmõjuvat ja antud looduskeskkonda sobivat liigirikast taimevalikut, mis tänavusest pisut erandlikust kevadsuvest hoolimata nägi välja kaunis ja pilkupüüdev.

Teise koha vääriliseks tunnistati Karin Kuldmetsa ja Ain Airo Saue linnas asuv kodu ning kolmandaks Viimsi vallas Haabneeme alevikus asuv eramu, mille omanikuks Marju Tark.

Kauneima maakodu tiitli pälvis õigustatult Anija valla Ülejõe külas asuv perekond Lassi kodu. Kaunis ojakäärus asuvas avara õuega, samas privaatse asukohaga vanale talukohale rajatud elamises oli kõrvuti vanade viljapuudega ruumi nii ilu- kui tarbeaia jaoks ning mitu õdusat nurgakest mõnusaks äraolemiseks.

Ühiskondlike hoonete kategoorias tunnustati Keila linnas asuvat ajaveetmiskohta Scottish House. Kiriku kõrval asuvas vaikses tänavas olev pilkupüüdev šotipärane hoone tekitab esmapilgul vastakaid tundeid. Niivõrd erilisena mõjudes, võib hetkeks uskudagi, et põlispuude varjust välja astudes näed silmapiiril Šoti mägismaa nõmmesid. Nimele vääriliselt on taotluslikult seda stiili aetud lõpuni, olles julgustavaks eeskujuks nii mõnelegi tagasihoidlikuma loomuga ettevõtjale. Nimetatud kõrghaljastus ning kõrvalkrundile rajatud laste mänguplats teevad selle sobilikuks vaba aja veetmise paigaks ka peredele.

Kindlasti jätsid tänavusele konkursile oma jälje möödunud aastal toimunud haldusreform ja kohalike omavalitsuste valimised. Mitmed varem tugevate objektidega osalenud omavalitsused esinesid seekord tavalisest tagasihoidlikumalt või jäid hoopis kõrvale. Harjumaa Omavalitsuste Liit ja konkursi hindamiskomisjon soovitavad edaspidi julgemalt osaleda.

Suur tänu kõikidele osalenud nominentidele ja omavalitsustele!

Konkursi „Eesti kaunis kodu“ Harjumaa komisjon (HOL juhatuse 09.05.2018 otsus nr 14):

Joel Jesse – Harjumaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektor (esimees);

Maret Välja – Harjumaa Omavalitsuste Liidu peaspetsialist (aseesimees);

Inge Angerjas - Keila Linnavalitsuse keskkonnanõunik- linnaaednik;

Jüri Muru – Eesti Kodukaunistamise Ühenduse esindaja;

Eda Liivaäär – vabakutseline ajakirjanik.

Harjumaa tänavused kaunimad kodud on selgunud
Harjumaa tänavused kaunimad kodud on selgunud

Kontaktid

Harjumaa Omavalitsuste Liit

Sirge tn 2, 10618 Tallinn
Tel: 615 0352
E-post: info@hol.ee
reg nr 80195199

vaata asukohakaarti siit

http://www.hol.ee/see-ju-harju-harjumaa-turismi-logo
https://www.facebook.com/Harjumaa-Omavalitsuste-Liit-804690016376103/