Harjumaa Omavalitsuste Liit ei toeta omavalitsuste rahastuse ümberkorralduskava

Pressiteade
26. aprill 2024

Harjumaa Omavalitsuste Liit ei toeta omavalitsuste rahastuse ümberkorralduskava, mille kohaselt vähendatakse tulusid 9 Harjumaa omavalitsuses. See seab ohtu ligi poole Eesti elanike avalike teenuste kvaliteedi.

Regionaalministri poolt välja pakutud väljatöötamiskavatsus ei sisalda juurdesaavate omavalitsuste tegelikke finantsvajadusi ega märgi omavalitsuste neid teenuseid, mida rahastuse vähendamisel on kavas vähendada. Harjumaa omavalitsuste eelarve tulemid on vähenenud teistest maakondadest kiiremini, mis selgitab tegelikku võimekust investeerida juba täna ning omavalitsused on tõstnud efektiivsust kõigis valdkondades. Kavandatud linnade ja valdade finantsstrateegiad on suunatud optimeerimisele, et tagada investeerimisvõime.

Nõustume, et regionaalne tasakaalustus on keskvalitsuse ülesanne ja rahastamine on üks osa sellest, kujundada stabiilne tulubaas vastavalt omavalitsuste tegelikele ülesannetele. Mõistetavalt on kasvavate ja kahanevate elaniku arvuga omavalitustes kohustuste täitmise ja investeeringute vajadused erinevad ja rahastamisel on võimalik sellega arvestada. Kahetsusväärselt on kasvupiirkonnad Harjumaal ja Tartumaal jäänud EL projektirahatustest välja või ülisuure omaosalusmääraga. Leiame, et rahastuse ümberkorraldamine vajab sisulisemat analüüsi ja lahendusi kõigile Eesti omavalitsustele, millega on võimalik perspektiivsemalt arvestada.

Praegune kiirkorras rahastuse ümberkorraldus tundub meile poliitiline soov kellelegi head teha kellegi teise arvelt enne kohalike valimisi. Eelnevalt analüüsimata, milleks on rahalisi vahendeid puudu või üle?
Harjumaa omavalitsused on oma seisukohad esitanud Eesti Linnade-ja Valdade Liidule ja Regionaal-ja Põllumajandusministeeriumile.

Küsimuste korral
Andre Sepp
Tegevdirektor
51 60 150
Andre.Sepp@hol.ee

Kontaktid

Harjumaa Omavalitsuste Liit

Sirge tn 2, 10618 Tallinn
Tel: 615 0352
E-post: info@hol.ee
reg nr 80195199

vaata asukohakaarti siit

https://visitharju.ee/
https://www.facebook.com/Visitharju