Õppides ja Kasvades Euroopas

 

Kristi Paas osales Tšehhis rahvusvahelisel õppevisiidil „Vaimse tervise reform Tšehhis: deinstitutsionaliseerimine, ennetus ja innovatsioon”, milles osales 26 vaimse tervise spetsialisti erinevatest Euroopa riikidest.

Õppevisiidid on vaid üks osa suurest projektist, mida viiakse ellu kuue riigi koostöös. Nendele järgnevad koolitusprogrammid kõikides Euroopa Liidu riikides ning põhjaliku vaimse tervise teemalise tööriistakohvri kokkupanek projekti jooksul kogutud materjalidest. 

Õppevisiidi korraldajaks Tšehhis oli Riiklik Vaimse Tervise Instituut. Tegemist on väga kaasaegse teadusasutusega, mis tegeleb uute diagnostika- ja ravimeetodite väljatöötamise ja testimisega ning annab eksperthinnanguid vaimse tervise valdkonna korraldamiseks riigis. Meil oli võimalus seda asutust ka kohapeal külastada. Lisaks suurele uuringukeskusele, mis moodustab umbes 2/3 instituudi tööst, pakuvad nad ka statsionaarset ja ambulatoorset vaimse tervise ravi väga keerulistele patsientidele.  Minu jaoks oligi õppevisiidi kõige põneva osa erinevate organisatsioonide külastamine. Lisaks Vaimse Tervise Instituudile külastasime veel patsiendiorganisatsiooni Nevypust Duši ning sain töövarjuna kaasas käia Karlovy Vary piirkonnas asuvas kogukonna vaimse tervise keskuses nimega Fokus, mis tegutseb aastast 2011. Nende sihtgrupiks raske psühhikahaigusega inimesed vanuses 15+. Tegemist on kompleksse keskusega, kus tänaseks töötab 80 erinevat spetsialisti, nende hulgas psühhiaatrid, psühholoogid, sotsiaaltöötajad, üldõed ja vaimse tervise õed ja kogemusnõustajad. Teenusesaajatega tehakse nii juhtumikorralduslikku tööd kui grupitegevusi. Loodud on varjupaigad neile, kes tulevad haiglast pikaajaliselt ravilt ning vajavad peatuspaika tagasi ühiskonda integreerumiseks ning töökeskused tööelu ja rutiini harjutamiseks. Toetatakse ukraina sõjapõgenikke ning loodud on hariduslik programm gümnaasiumiõpilastele, et ennetada vaimse tervise probleeme ja stigmatiseerimist.

Oluline taipamine, mille õppevisiidilt kaasa võtan ja millele ma seni pole osanud niimoodi mõelda tuleneb vaimse tervise kompassist - vaimne tervis ei tähenda pelgalt seda, et inimesel ei ole vaimset haigust. Inimesel võib olla vaimne haigus, kuid ta võib sellele vaatamata olla vaimselt heas kohas ning tal võib ka diagnoosi mitte olla ning siiski olla vaimselt väga kehvas seisus.  

2019. aastal algas Tšehhi riigis vaimse tervise reform ning hakati avama vaimse tervise kogukonnakeskusi, et abi oleks inimesele võimalikult lähedal. Tänaseks on selliseid komplekskeskusi riigis kokku 35, kus töötavad nii psühhiaatrid, psühholoogid kui sotsiaaltöötajad.  Tšehhi Vaimse Tervise Instituut töötab igapäevaselt selle nimel, et suurem osa vaimse tervise toetamisest toimuks vaimse tervise püramiidi alumistel tasanditel ning järjest vähem inimesi vajaks abi tipust. Ka meil Eestis on sel teemal veel pikk teekond käia, et inimesed tõesti oskaksid end ja oma kaaslasi ise toetada ning professionaalse arstiabi vajaduseni jõuaksid vaid vähesed.  

Kokkuvõtlikult oli tegemist mitmekülgse ja mõtlemapaneva õppevisiidiga, kus igal sammul tabasin end mõttelt – aga kuidas meil Eestis on? Sain jagada Eesti kogemusi ja tegevusi ning kuulda ka teiste riikide näiteid ja kogemusi. Just selles võtmes on sellised õppevisiidid olulised, et panevad mõistma, mis meil juba hästi on ning igatsema seda, mis teistel veelgi paremini välja töötatud.